Anasayfa
v4
Drift Nedir
Drift Nedir, Drift yapmak teknikleri.
sipsiv2
Okey Plus Engeli Nasıl Kaldırılır
Okey Plus Engeli kaldırmanın bir kaç yöntemi vardır.
wordpress seo
Sedef Avcı kimdir
Boynu bübükler dizisinde rol alan sedef avcı kimdir .

Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler

...Türk tarihi asırlık bir tarihtir. Ve Dünyanın En Çok ülkesine sahip olmuş bir millettir. Türkler Tarih boyunca bir çok dil kullanmışlardır. Türkler Fethettikleri topraklardaki insanlara zarar vermedikleri için o milletin veya kavmin dilinin konuşulmasını sürdürmüşlerdir.Bu yazımızda Türklerin Asırlar önce kullandığı Tarihi dillerini ögretecegim.1. Göktürk Alfabesi  Göktürk Alfabelerinin isimleri  Göktürk veya Orhun Alfabeleri olarak adlandırılır.Orhun’da yerleşimde bulunmuş Türkler tarafından kullanılmış ve düzenlenmiştir.Bu alfabeyi Hunlar,Göktürkler ve Türk kavimler kullanmış ve eklemelerde bulunmuşlardır. Göktürk alfabesi 38 harften meydana gelmektedir.Dördü sesli olup, sekiz sesi karşılar, geri kalan harfler sessiz harf statüsündedir. İlginç olan ise;ok, ko, uk, ku, ük, kü, nç, nd, gibi heceler kendine has harflerle gösterilir. Sağdan sola doğru yazılır bu alfabe ve bu şekilde okunur.

2. Uygur AlfabesiGöktürk Alfabesinden Sonra Kullanılmış olan Alfabe Uygur alfabesidir. Bu Alfabe18 adet sembol ve işaretten meydana gelmiştir.Alfabede sadece 4 sesli harf geri kalan harfler ise sessiz harf olarak bilinir. Alfabenin yazılışı Sağdan Soladır, ve harfler birbirine bitişik olarak  yazılır. Bu yazının katiplerine yani yazıcılarına Bu yazının katiplerine, bakşı, bakşıgeri veya serbahşı adı verilmektedir.

3. Arap Alfabesi

Türklerin Yeni bir döneme başlatıktan sonra kullandığı dildir. Türklerin İslamiyeti kabul ettikten sonra yaygın olarak kullandığı dildir.

Arap alfabesi 28 harftir ancak Türklerin kullandıkları 31 ile 36 harften meydana gelmektedir. Bu alfabe ile Türk islam tarihinde birçok eser verilmiştir. Sağdan sola yazılır. Kullanımı zor gibi görünse de harflerin öğrenimi çok da zor ya da uğraştırıcı değildir.
Benzer Yazılar
Yorumlar ( Yorum Yok )

Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır.